Bordel, prach a špina - jedným slovom Pakistan (časť 1)

Autor: Miroslav (lendl) Langer | 30.9.2008 o 8:00 | Karma článku: 15,45 | Prečítané:  9716x

Bordel, prach a špina, ale aj neskutočne krásne hory, večne biele sedem a osemtisícové štíty najvyšších svetových pohorí Hindukush, Karakoram a Himalaya. Vyprahnuté púšte s nefalšovanými púštnymi zbojníkmi, ale aj neuveriteľne dobrí a priateľskí ľudia v horských údoliach, pre ktorých privítať vo svojom dome cudzinca je najväčšia česť. Samozrejme cudzinca s dobrým úmyslom. To všetko sa skrýva pod pojmom Islamic State of Pakistan.

 

Peshawar - mesto, kde si musíte s každým podať ruku

Peshawar - dvojmiliónové mesto, ležiace v blízkosti priesmyku Khyber, čo je vstupná brána do Afghanistanu. Kvôli tejto strategickej polohe bol v minulosti veľakrát dobitý, veľakrát zničený, ale stále stojí ako sídlo hrdých Pashtunov, ktorých územia sú riadené kmeňovými spoločenstvami a vymykajú sa spod kontroly centrálnej vlády a štátnej moci.

Kto ide prvýkrát do Ázie a priletí rovno do Peshawaru, zažije ten pravý ázijský shock. Horúčava, plné ulice mužov v tradičnom oblečení, skoro žiadne ženy, žiadny cudzinec. Najprv vznikne pocit rozpačitosti, možno aj obavy, ale keď sa z každej strany začne ozývať sympatické: "How are you, brother?" a keď sa k vám vystiera mnoho rúk na pozdrav, tak sa dostanete do úplnej pohody.

V uliciach Peshawaru...

 blg101a.jpg

v islamskej úprave s logom expedície

blg102.jpg

scéna z ulice

blg103.jpg

zaklínač hadov

blg104.jpg

hlavná čiinosť v tomto meste je niečo predávať

blg105.jpg

chalani

blg106.jpg

ženy

blg107.jpg

predavač rýb

blg108.jpg

predavač praženej kukurice

 blg109a.jpg

broskyne nemajú chybu

blg110.jpg

mhd 

Peshawarské noci sú horúce, nikomu sa nechce spať Slávne bazary fungujú až do skorých ranných hodín...

blg111.jpg

centrum

blg112a.jpg

nočná ulica 

blg113.jpg

obchod s maškrtami

blg114.jpg

mladá peshawarčanka...

blg115.jpg

...so svojim deduškom

 blg116a.jpg

obuv

blg117a.jpg

pečené ryby

blg118.jpg

kvety

blg119.jpg

chladená šťava z brusníc osvieži počas horúcej noci

blg120a.jpg

sme na slávnej Hodvábnej ceste, takže hodvábne látky nemôžu chýbať

blg121.jpg

pakistanci sa fotia radi  

 

Z Peshawaru do Chitralu - pod policajnou ochranou

Z Peshawaru potrebujeme úvodný transfer nejakým prostriedkom do hôr. Trochu nás zaskočí informácia, že údolie rieky Swat a okolie je momentálne pre cudzincov uzavreté kvôli aktivizácii hnutia Taliban a protiamerickým náladám tamojšieho obyvateľstva. (My sme automaticky považovaní za američanov.) Ale v Ázii je každý problém riešiteľný. Stretáme chlapíka menom Prince, ktorý v tom nevidí žiadny problém. Ponúkne nám bezpečnú prepravu cez "zakázané územie".

Räno máme pristavený mikrobus, na strechu naložíme 5 bicyklov a vyrážame. Cestou míňame mnoho policajných check postov, Prince je s každým veľký kamarát a v pohode ideme ďalej. Keď sa situácia priostrí, ide pred nami policajné auto s niekoľkými ozbrojenými policajtami. Keď je sitácia extrémne napätá, sadnú si policajti priamo medzi nás. Večer šťastlivo dorážame do Chitralu.

Treba povedať, že takáto bezpečnostná situácia je skôr výnimkou a cejý severozápad krajiny, kde sme sa pohybovali bol úplne v pohode. Pakistanci sú dosť nešťastní, keď sa ich krajina spája s Talibanom a mnohým som sľubil, že sa pokúsim trochu napraviť tento dosť nelichotivý image ich krajiny.

Cesta z Peshawaru na sever do Chitralu...

blg122.jpg

odchod z Peshawaru

blg123.jpg

vyzdobené nákladiaky - národný symbol Pakistanu

blg124.jpg

ozbrojená ochranka

blg125.jpg

bufet v horskom priesmyku

 

Z Chitralu do Gilgitu - so zastávkou v chirurgickej ambulancii

Z Chitralu si kvôli ušetreniu času doprajeme ešte asi 100 kilometrový transfer off roadom hlbšie do hôr. Potom konečne zložíme bicykle, odstránime drobne závady, vzniknuté brutálnou prepravou a pokračujeme ďalej na bicykloch...

blg128.jpg

konečne na biku

blg129.jpg

začíname údolim v pohorí Hindukush

V horách severozápadného Pakistanu žijú prevažne priateľskí a otvorení Ismailiti, čo je vetva Islamu s dosť vlažným vzťahom k islamským zákonom. Sem-tam prechádzame územie obývané vyznavačmi otodoxného sunnitského Islamu. Pôsobia trochu zähadne až divoko, nosia brady, nie sú takí otvorení a čo je najhoršie, ženy sa nechcú nechať fotiť. Ale aj jedny aj druhí sú v pohode...

blg126.jpg

mamina s ďeťmi

blg127.jpg

chlapi čo opravujú cestu 

 blg130a.jpg

 

Nasledujúci príbeh mi asi moc neposlúži ku cti, ale kvôli objektivite to nemôžem vynechať. No proste aj "veľký biker" sa može uťať. Skrátka, keď som dvíhal bicykel zo zeme, počínal som si dosť neopatrne, bike sa dajako zvrtol a prevodníkom mi rozrezal lýtko. Žiadna tragédia, ale bez zašitia to ďalej nepôjde. Logicky, keď tu žijú ľudia, musí to byť niekto ako zdravotník, keď už nie doktor. Mäm šťastie, Health Center je hneď vo vedľajšej dedine. Trochu vo mne vyvoláva nedôveru zahalenä dievčina, ktorá pri svetle petrolejky ide riešiť tento môj problém. Ale keď vidím, ako si naťahuje sterilné rukavice, viem, že som v dobrých rukách. Odviedla perfektnú robotu. Z môjho pohľadu chirurga - amatéra tam síce boli drobné prehrešky, ako napr. jej padla ihla s niťou na zem a pokračovala ďalej, ale ukázalo sa, že takéto detaily nehrajú žiadnu úlohu. Nakoniec som dostal účet na 266 rupií (2,66 E). Nechal som jej tam liter (10 E)...

blg131.jpg

Takže operácia sa podarila, ideme ďalej...

blg132.jpg

prvá šesťtisícovka

blg133.jpg

 

blg134.jpg

 

blg135.jpg

pastieri

 blg136b.jpg

pastierka

blg137.jpg

cestičky sú tu strmé

blg138.jpg

konečne v priesmyku 

blg139.jpg

Ľudia a krajina v údolí Ghizar...

blg140.jpg

 

blg141.jpg

 

blg142.jpg

 

blg143.jpg

 

blg144.jpg

 

blg145.jpg

 

blg146.jpg

 

blg147.jpg

 

blg148.jpg

 

blg149.jpg

 

blg150.jpg

 

blg151.jpg

 

blg152.jpg

 

blg153.jpg

 

blg154.jpg

 

blg155.jpg

technické problémy

blg156.jpg

nebolo veľa takýchto romantických bivakov

Na záver niečo z nočného života v údolí Ghizar...

 blg157a.jpg

 

blg158.jpg

kto nemá vyzdobený nákladiak, ani nemôže na cestu

blg159a.jpg

nočný Gilgit

 

2. časť tohto článku

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?